See Syvälahti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "syvä",
"3": "lahti",
"id2": "bay"
},
"expansion": "syvä + lahti",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "syvä + lahti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "7*F/ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Syvälahti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahden",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtea",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahditta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "7*F/ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahteansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Syvälahti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Syvälahti",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Syvälah",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-ovi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish ovi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Syvälahti-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsyʋæˌlɑhti/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠yʋæˌlɑ̝xt̪i]"
},
{
"rhymes": "-ɑhti"
}
],
"word": "Syvälahti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "syvä",
"3": "lahti",
"id2": "bay"
},
"expansion": "syvä + lahti",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "syvä + lahti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "7*F/ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Syvälahti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahden",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtea",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahditta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "7*F/ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-ovi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahteansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syvälahdettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahdittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahdittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvälahtineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvälahtinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Syvälahti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Syvälahti",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Syvälah",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-ovi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish ovi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑhti",
"Rhymes:Finnish/ɑhti/4 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsyʋæˌlɑhti/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠yʋæˌlɑ̝xt̪i]"
},
{
"rhymes": "-ɑhti"
}
],
"word": "Syvälahti"
}
Download raw JSONL data for Syvälahti meaning in All languages combined (20.2kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Syvälahti",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Syvälahti",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.